EmuNES#PL
Zobacz temat
EmuNES#PL » Nintendo NES/Famicom/Pegazus itp. » Gry/Recenzje
 Drukuj temat
[NES] Famicom Wars
Ryan
Kiedy za młodzieńczych lat, zaczynałem swoją przygodę z pegazusem, jednym z pierwszych gatunków gier jakie wpadły mi w oko, były strategie. Jedną z pierwszych strategii w jak grałem na pegazusie była Godzilla, lecz to nie ona zapadła mi w pamięć, tym tytułem było Famicon Wars!

Famicom Wars - a raczej Famikon Wōzu jak jest w oryginalnym japońskim tytule - została wydana w Kraju Kwitnącej Wiśni [KKW] 12 sierpnia 1988 roku. Jej twórcami było studio Intelligent Systems, a dokładniej Satoru Okada, Gunpei Yokoi, którzy zajmowali się programowaniem gry, oraz Hirokazu Tanaka i Kenji Yamamoto, którzy byli odpowiedzialni za dźwięki oraz muzykę. Gra zmieściła się w 2 megabatrowej pamięci ROM - tyle zabawy na kości pamięci nieco większej niż dyskietka 3,5 cala :)

Famicom Wars to gra strategiczna, w której rozgrywka jest podzielona na tury. Jako gracz, do dyspozycji mamy dwie nacje: Czerwoną gwiazdę oraz Niebieski księżyc. Pamiętajmy o tym że gra została wydana w czasie zimnej wojny, więc nawiązanie do Armii Czerwonej oraz Armii Amerykańskiej jest jak najbardziej na miejscu. Gdyby gra została ponownie wydana w chwili obecnej, analogia nie zmieniła by się bardzo, a nawet pasowała by jeszcze bardziej do aktualnego konfliktu o małe wysepki na morzu Chińskim. Jedyną zmianą była by walka Chin z Ju.Es.Ej.
Nasze zadanie w grze jest dość proste, przy dostępnych środkach i w dostępnym terenie [mała wysepka], musimy zdobyć kwaterę przeciwnika lub zniszczyć wszystkie wrogie jednostki. W każdej turze obaj gracze dostają odpowiednią kwotę funduszy na rozwój. Kwota ta jest uzależniona od ilości posiadanych/zdobytych budynków. Budynki zdobywać możemy jedynie przez zwykłych piechurów. Obie nacje posiadają identyczne jednostki, które mogą być budowane w specjalnych budynkach wokoło naszej bazy. Do dyspozycji gracz posiada 10 jednostek lądowych - piechota, ciężka piechota, transportery, czołgi, katiusze. Cztery jednostki powietrzne - helikoptery, odrzutowce. Oraz 4 jednostki wodne - łódź podwodna, transporter itp.
Ostatnim elementem, który przydało by się tutaj omówić są mapy. Jak można zauważyć już na samym początku,. każda mapa to wysepka, otoczona wodą. W całej kampanii mamy do ukończenia 15 zróżnicowanych map, identycznych dla każdej armii. Ostatnia szesnasta mapa jest inna, w zależności jaką armią przechodzimy kampanię.

Gry strategiczne na Famicoma/Pegazusa nie wydają się być tak grywalne jak ich odpowiedniki na inne platformy. Może to ze względu na przestarzałą technologię, może ze względu na duże ograniczenia samej konsoli. Jak dla mnie jednak, istnieją takie tytuły na tą konsolę, w którę mógłbym grać bez opamiętania. Jednym z takich tytułów jest właśnie Famicom Wars. Nad tą grą spędziłem dobrych kilka dni... tak kilka dni grania na konsoli, której zasilacz już mało nie chciał się roztopić z przegrzania. Pomimo prostoty, i baaardzo długo myślącego CPU - ta gra naprawdę potrafi wciągnąć. Nie przeszkadza aż tak bardzo powtarzalna melodia płynąca z głośników TV, ani też ciągłe czekanie na reakcję przeciwnika. Gra ta po prostu jest najlepszą grą strategiczną na konsole Famicom/Pegazus/NES. Dlatego też doczekała się ona wielu konwersji na inne konsole np: Super Famicom Wars na SNES'a. Zacnym tytułem na pewno stała się na pewno gra "Advance Wars", wydana na konsole przenośną Game Boy Advance. Reasumując, jeżeli macie okazję kupić ten tytuł, poświęcić kilka godzin na dobrą strategię i zagrać w niego, to zróbcie to!

Ryan
 
Przejdź do forum:
Copyright © 2015


Powered by PHP-Fusion Copyright © 2024 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3

451,642 unikalne wizyty : Wygenerowano w sekund: 0.03